x
Biuletyn WebPerfect.pl


... ciekawostki i raporty na e-mail

Uwaga: prezent - zapisz się, a otrzymasz ebook:

Zacznij przyciągać pieniądze
(Joe Vitale)

[zamknij okno]

Jak powinna wyglądać witryna?

admin, 22 lipca 2010 , kategoria: Artykuły ogólne

Jeżeli nie masz pomysłu, jak usprawnić poruszanie się gościa po witrynie, pamiętaj o utrzymywaniu stałego menu (podstawowego) na każdej podstronie. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie odpowiedniego nawigatora witryny, który wskaże użytkownikowi drogę, którą podążał docierając do aktualnego miejsca (najlepiej w formie linków). Możesz również utworzyć mapę linków (mapę strony), która w razie zakłopotania umożliwi użytkownikowi odnalezienie odpowiedniego miejsca. Na uwagę również zasługuje wyszukiwarka strony, ale taka, która precyzyjnie szuka (a nie byleby coś znaleźć).

User Friendly, czyli nie tylko SEO Friendly

Jeszcze raz przypominam: strony tworzymy dla użytkowników. Chcesz na nich zarabiać? Nikt Ci nie zabroni pod warunkiem, że masz coś do zaoferowania. Co z tego, że Twoja witryna znajduje się w pierwszych wynikach wyszukiwarki, jeżeli nie ma tam tego, czego będzie oczekiwał użytkownik.

Wyszukiwarki internetowe mają za zadanie wyszukać to, co jest szukane, a nie tylko zwiększać popularność czyjejś strony (chociaż ta idea jest niestety często zapominana). Jeżeli użytkownik szukał czegoś innego, a znalazł coś zupełnie innego, to masz gwarancje, że nie wróci, a jak będzie uparty to nawet zgłosi to w odpowiednie miejsce.

Projekty, czyli jak temu wszystkiemu podołać?

Tworzenie stron nie jest wcale takie ciężkie. Wszystko zależy od pomysłów webmastera. Słaby talent do grafiki nie jest teraz problemem – można wynająć grafika. Brak umiejętności programistycznych też nie jest wielkim mankamentem – można wynająć programistę. Można też eksperymentować samemu…

Z drugiej strony, tworzenie witryn internetowych nie powinno być traktowane jako zabawa. Jeżeli chcesz stworzyć porządny serwis, to nie licz na to, że zajmie Ci to 5 minut. Musisz się nastawić na ciężką pracę i nabrać sporo cierpliwości.

Dobrym sposobem na tworzenie strony jest projektowanie (wiem, że wiele osób nadal tworzy strony „w locie”, co często, choć nie zawsze, okazuje się nie najlepszym pomysłem). Projekt strony może wyglądać następująco:

  • Pomysł na treść - należy odpowiednio rozplanować treść strony. Należy uwzględnić jedynie treść (content strony) nakierowany do odpowiedniej grupy docelowej (grupy odbiorców). Można posłużyć się kartką i ołówkiem, wypisać i rozplanować działy, artykuły, obrazki, czy co tam chcesz. Napisać co, gdzie i jak,
  • Rysunek strony - również może być na kartce – narysować podstawowy wygląd strony,
  • Konstrukcja witryny - podążając za powyższymi punktami skonstruować witrynę off-line,
  • Opinia pierwszych użytkowników - spytaj znajomych o opinię, poproś o szczerość,
  • Opinia profesjonalistów - na forach dyskusyjnych (webmastering, optymalizacja i pozycjonowanie, często też grafika i programowanie) możesz zaczerpnąć opinii ludzi zajmujących się profesjonalnym tworzeniem stron www,
  • Opinia użytkowników końcowych - daj możliwość wypowiedzenia się użytkownikom na temat nowej witryny i bądź podatny na zmiany jeżeli opinie się powtarzają…

Podsumowując

Witryna powinna spełniać następujące warunki:

  • Być odpowiednio zaprojektowana,
  • Mieć odpowiedni wygląd,
  • Być poprawnie wykonana (technicznie),
  • Przyjazna użytkownikowi i wyszukiwarkom

Warto też wspomnieć, że m.in. to od webmastera (jego pomysłów i zaangażowania) zależy, czy strona odniesie sukces, czy też stanie się kolejnym śmieciem „internetowych wyrobów”.

Artykuł ten jest zaktualizowaną wersją tekstu o tym samym tytule. Pochodzi z serwisu ComptuerSun.pl (zobacz: Jak powinna wyglądać witryna?)

... przejdź do strony: 1 2

Tagi: , , , , , .

Dodawanie komentarzy czasowo wyłączone

Zostaw komentarz

*