x
Biuletyn WebPerfect.pl


... ciekawostki i raporty na e-mail

Uwaga: prezent - zapisz się, a otrzymasz ebook:

Zacznij przyciągać pieniądze
(Joe Vitale)

[zamknij okno]

Content – słów kilka

admin, 23 lipca 2010 , kategoria: Artykuły ogólne

Dlaczego niektóre strony cieszą się sporą popularnością? Co sprawia, że są coraz chętniej odwiedzane? Dlaczego niektóre strony nie potrafią przekroczyć 50 odsłon dziennie? Odpowiedzieć można krótko: ich popularność zależy od ich zawartości (ang. content) …

Najważniejszą rzeczą na witrynie internetowej jest zawartość jaką witryna prezentuje. W głównej mierze to, co znajduje się na stronie internetowej, decyduje o zainteresowaniu użytkowników. Dopiero na drugim miejscu jest oprawa graficzna (co wcale nie znaczy, że witryna ma wyglądać niechlujnie). Zawartość strony (content) decyduje również o tym, czy użytkownik odwiedzi serwis ponownie.

Zawartość strony przyczynia się też do skuteczności kampanii reklamowych.

Mit: tekst Vs. grafika

Nie jest prawdą, że tekst dominuje nad grafiką i odwrotnie. Jedno i drugie powinno ze sobom współgrać. Nie można stwierdzić, że strona bez tekstu (lub z minimalną jego ilością) jest bezwartościowa.

Sam tekst również nie jest wskazany. Trudno czyta się strony, na której treść zajmuje całą szerokość od lewej do prawej (aż trzeba kręcić główną), jeszcze z czcionką 14px Time New Roman – o „nadmiarze” suwaków już nie wspominając. Dobra oprawa to podstawa (dobra – nie znaczy przecież cudowna).

Nie ma znaczenia czy to, co znajduje się na stronie, wygląda wyśmienicie – ważne żeby było przede wszystkim czytelne i w tym właśnie ma pomagać oprawa graficzna.

Strony tekstowe – strony graficzne

Ogólnie strony internetowe możemy podzielić na te dwie części. Pierwsze, strony tekstowe, to takie, na których sporo czytamy. Drugie natomiast, graficzne, to wszelkiego rodzaju galerie czy filmy. Często te części miesza się ze sobą (np. kiedy strona z artykułami posiada dodatkowo galerie zdjęć, czy galeria zdjęć – masę komentarzy).

Faktem jest, że nie ważne czy strona jest „graficzna”, czy „tekstowa” – ważne żeby oferowana zawartość był godna uwagi.

Grupa docelowa

Grupa docelowa jest określona zawartością strony. Jest to grupa osób zainteresowana danym tematem. Jeśli mamy stronę o zwierzętach – grupą docelową będą np. miłośnicy zwierząt (ogólnie) lub miłośnicy kotów (bardziej precyzyjnie) – i takich osób należy się spodziewać tworząc strony o tej tematyce.

Nie powinno się umieszczać innych treści niż te związane z tematyką strony. Posiadając stronę o psach, w większości nikogo nie będzie interesowała galeria samochodowa.

Należy unikać mieszania różnych tematyk, chyba, że jest na to bardzo dużo materiałów. Najlepiej jednak jest skupić się nad danym tematem i stopniowo go rozszerzać…

Psychologia oglądacza – wersja mini

Oglądacz, czyli użytkownik znajduje stronę internetową. Wchodzi i co widzi? Widzi zawartość. Można stwierdzić, że pierwsze wrażenie liczy się najbardziej, ale jestem zdania, że bardziej liczy się to, czy użytkownik znalazł to, czego szukał.

W wyszukiwarce znalazł: darmowy przepis na pizzę, klika i przechodzi na stronę. Na witrynie znajduje przepis na pizzę z gotowym ciastem (kupujesz ciasto i robisz) – to na pewno nie to czego szukał. Jeszcze gorzej: przepisu nie ma – tylko jakieś wyrazy konkretnie ze sobą niepowiązane – efekt: zawód, rozczarowanie i użytkownik z głowy.

Alternatywnie, wpisał: śmieszne filmy, znalazł, śmiał się, były faktycznie śmieszne – jest zadowolony, wpadnie jutro, aby sprawdzić, czy doszły jakieś nowe…

Powyższe dwa paragrafy to oczywiście tylko przykłady, których może być więcej…

Gdy użytkownik będzie rozczarowany, nie wróci już na stronę, która go zawiodła. Jeszcze gorzej, jeśli został oszukany. Jeżeli natomiast użytkownik jest zadowolony z treści – wróci jeszcze nie raz, a nawet doda stronę do zakładek, poleci stronę znajomemu itd…

Dobry content

Co to znaczy? Czym powinien się charakteryzować? Otóż, na pewno musi być przemyślany i wartościowy. Podsumowując, warto zapamiętać, że dobry content to taki, który:
  1. Jest konkretny - ma odpowiednią wartość merytoryczną na dany temat, a nie niewielki zarys tego tematu,
  2. Jest czytelny - czyli w miarę dobrze oprawiony,
  3. Jest dobrze przemyślany - nieprzemyślane (lub „odwalone”) treści są łatwo wyczuwalne. Lepiej, jak wszystko ma ręce i nogi i panuje jakiś porządek.

Przy tworzeniu zawartości strony, dobrze jest postawić się na miejscu użytkownika z grupy docelowej. Przemyśleć dokładnie, czego taka osoba może szukać na stronie i dać tego, jak najwięcej.

Tagi: , , , , , .

Dodawanie komentarzy czasowo wyłączone

Zostaw komentarz

*