x
Biuletyn WebPerfect.pl


... ciekawostki i raporty na e-mail

Uwaga: prezent - zapisz się, a otrzymasz ebook:

Zacznij przyciągać pieniądze
(Joe Vitale)

[zamknij okno]

Jak projektować strony?

admin, 23 lipca 2010 , kategoria: Artykuły ogólne

Czy tworzenie stron WWW sprawia Ci problemy? Za chwilę przekonasz się jak sprawić, by stworzenie witryny szło sprawniej. Zdradzę Ci kilka sekretów, które wykorzystuję może nie od początku, ale odkąd tylko zaczerpnąłem pierwszej informacji z „górnej półki” odnośnie wembasteringu…

Wstępnie – musisz się uzbroić

Jeżeli chcesz dobrze i sprawnie skonstruować stronę WWW musisz uzbroić się w pewne rzeczy. Jak za pewne domyślasz się, przede wszystkim – w cierpliwość. Stron nie powinno tworzyć się z rozmachu. Nie zawsze od razu wszystko wyjdzie jak należy. Czasami trzeba zacząć od nowa. Do sprawy należy podchodzić spokojnie – nerwy w niczym nie pomogą.

Kolejną rzeczą, w którą musisz się uzbroić to czas. Nie twórz stron, jeżeli nie masz czasu. Jeżeli zależy Ci na sprawnym i dokładnym zaprojektowaniu strony, lepiej przygotuj się na dłuższą „podróż”. Jeżeli śpieszysz się gdzieś, odłóż cały ten proces na kiedy indziej.

Jeżeli masz już cierpliwość i czas, przydadzą Ci się narzędzia. Używaj tylko wygodnego edytora tekstu. Pamiętaj o przygotowaniu programu graficznego (może być w gotowości do użycia). Dobrze jest mieć pod ręką jakąś paletę kolorów (z hexami).

Do projektowania przydadzą się też: ołówek, długopis, arkusz kartek A4 (np. w kratkę) i ewentualnie linijka…

Dobrym pomysłem jest sporządzenie grafiku lub wyznaczenie czasu na projekt (w rozkładzie na dzień).

Najpierw pomyśl…

Twoim zadaniem jest zaprojektowanie strony. Przygotuj sobie kartę i ołówek lub długopis. Zastanów się o czym dokładnie ma być strona. Jakie działy, odnośniki – zawartość merytoryczna. Na razie zapomnij o układzie graficznym. Wypisz wszystko po kolei. Rozplanuj działy, napisz wstępnie co w nich będzie (jakie elementy, może mechanizmy itp.). Zastanów się o czym mogą być artykuły (możesz też wypisać gdzieś ich tytuły).

Pamiętaj, że to tylko projekt wstępny i jeżeli chcesz coś zmienić to zmieniaj, kreśl…

Następnie zaprojektuj linki. Określ łącza w menu. Zastanów się co gdzie ma prowadzić. Możesz to narysować lub napisać.

Przykład:

Strona o kulinariach: na stronie głównej aktualności / ciekawostki / zmiany na stronie. Oprócz tego zrobić miejsce na odnośniki (mechanizm) do najnowszych pięciu przepisów / artykułów.

W menu – Dania: gotowane, smażone, pieczone, mrożone, na surowo, sałatki. Następnie w każdym z działów przepisy, mogą być podzielone na mięsne i wegetariańskie. Uzupełnieniem przepisów mogą być ciekawostki na temat danych potraw (np. po wybraniu danego przepisu nowe menu z odnośnikami typu: „Czy wiesz, że?” oraz „Witaminy i wartości odżywcze”, „Zalecenia”, „Inne sposoby podawania”.

W menu głównym strony można dodatkowo umieścić kategorię Fast Food, gdzie będą znajdywać się artykuły o tym, jak zrobić pożywny (ale nie koniecznie zdrowy obiad) w jak najkrótszym czasie. Oraz napoje czy koktajle.

Ponadto warto dać użytkownikowi możliwość dodawania własnych przepisów (po zarejestrowaniu) oraz dodawania komentarzy do przepisów / ciekawostek itp., a także umożliwić ocenę niniejszych (zaplanować mechanizmy – skrypty).

itd …

To jest trochę jakby gadanie do samego siebie, ale dużo daje. Można naprawdę wymyślić świetne rzeczy, jednak trzeba poświęcić temu trochę czasu… Ważne, żeby wyłapać jak najwięcej pomysłów.

Podobnie warto postępować w przypadku projektowania sklepów internetowych, katalogów, stron firmowych czy portali.

Papierowy układ strony

Skoro już wiesz, co będzie na Twojej stronie warto to narysować. Narysuj najpierw stronę główną wraz z całym układem nowego layout-u. Narysuj sobie nagłówek (np. z logo lub bannerem reklamowym), lewym / prawym menu (lub górnym), narysuj środek. Napisz linki w menu, przykładowe tabelki w treści – spróbuj odzwierciedlić stroną prosto ze swojej wyobraźni…

To jest trochę jakby gadanie do samego siebie, ale dużo daje. Można naprawdę wymyślić świetne rzeczy, jednak trzeba poświęcić temu trochę czasu… Ważne, żeby wyłapać jak najwięcej pomysłów.

Podobnie warto postępować w przypadku projektowania sklepów internetowych, katalogów, stron firmowych czy portali.

Papierowy układ stronySkoro już wiesz, co będzie na Twojej stronie warto to narysować. Narysuj najpierw stronę główną wraz z całym układem nowego layout-u. Narysuj sobie nagłówek (np. z logo lub bannerem reklamowym), lewym / prawym menu (lub górnym), narysuj środek. Napisz linki w menu, przykładowe tabelki w treści – spróbuj odzwierciedlić stroną prosto ze swojej wyobraźni…

... przejdź do strony: 1 2

Tagi: , , , .

Dodawanie komentarzy czasowo wyłączone

Jeden komentarz do “Jak projektować strony?”

  1. » Jak budować tabelki? « Let's make the WebPerfect.pl » Says:

    [...] projektowania stron internetowych na pewno poświęcę dodatkowy [...]

Zostaw komentarz

*