x
Biuletyn WebPerfect.pl


... ciekawostki i raporty na e-mail

Uwaga: prezent - zapisz się, a otrzymasz ebook:

Zacznij przyciągać pieniądze
(Joe Vitale)

[zamknij okno]

Jak powinna wyglądać witryna?

admin, 22 lipca 2010 , kategoria: Artykuły ogólne

Mogłoby się wydawać, że odpowiedź na to pytanie jest prosta: witryna ma być ładna. Ale co to znaczy? Można to rozumieć na kilka sposobów, a na domiar tego – tłumaczyć się gustem. Niewątpliwie w gust trzeba trafiać, ale nie tylko w swój własny, co nie jest już takie proste…

Ładna strona czy lekka strona?

To pytanie stawiali sobie webmasterzy od wieków. Obecnie nie zawsze ma to znaczenie, bo trzeba by było odpowiedzieć sobie na kolejne pytanie: co to jest lekka strona? Z pewnością: lekka, czyli taka, która się szybko ładuje, jest mało przeciążona. Na dzień dzisiejszy mamy szeroki asortyment, jeżeli chodzi o łącza internetowe, więc można popisać się grafiką. Grunt to nie przesadzić.

Ładna strona czy lekka strona?To pytanie stawiali sobie webmasterzy od wieków. Obecnie nie zawsze ma to znaczenie, bo trzeba by było odpowiedzieć sobie na kolejne pytanie: co to jest lekka strona? Z pewnością: lekka, czyli taka, która się szybko ładuje, jest mało przeciążona. Na dzień dzisiejszy mamy szeroki asortyment, jeżeli chodzi o łącza internetowe, więc można popisać się grafiką. Grunt to nie przesadzić.

Grafikę obrazkową należy nadal stosować z rozwagą. Ogromny projekt graficzny i tak może okazać się zbędny. Wszystko zależy od celu witryny oraz od tego, co właściwie chcesz zaprezentować. Faktem jest, że ładna strona nie zawsze musi być „przeładowana” grafiką obrazkową. W rzeczywistości wystarczą minimalne umiejętności CSS i parę pomysłów, aby witryna mogła konkurować z pięknym „kombajnem” graficznym.

Można zatem stwierdzić, że ta „lekka” strona również może być ładna. I nie zawsze trzeba wynajmować grafika, który ułoży naprawdę odjazdowy design graficzny, ale można rozważyć taką możliwość.

To tyle, jeśli chodzi o kwestię „ciężkiej” grafiki…

Strona to nie piasek – zadbaj, aby się nie sypała

Witryna nie powinna posiadać niedociągnięć. Wszystko powinno mieć ręce i nogi. Co z tego, ze zapłaciłeś za layout te 300zł, jeśli pojawiły się niedociągnięcia, których nie chce Ci się usunąć? Jeszcze zanim strona pojawiła się w sieci powinna być przetestowana pod tym względem. Żadnych rozjeżdżających się tabelek, nieprawidłowych przerw między obrazkami. Wszystko powinno być na swoim miejscu.

Poprawność kodu też jest mile widziana. Należy zadbać o zamykanie odpowiednich znaczników. Z doświadczenia wiem, że czasami jest to najczęstsza przyczyna problemów z tabelkami lub DIV-ami. Przy poprawnym kodzie jego analiza jest łatwiejsza. Szybciej znajdziesz błąd.

Pamiętaj, aby przetestować witrynę pod przeglądarką wizualną (Mozilla Firefox, IE, Opera). Dobrze jest też wybrać jakiś standard W3C i się go trzymać. W zakreśie możliwości należy poprawiać wszelkie bugi. Przede wszystkim nie należy ignorować nawet najbardziej złośliwych skarg użytkowników.

Każdy użytkownik chce widzieć witrynę tak, jak ją zaprojektowano, czyli poprawnie.

O co tak na prawdę chodzi?

Dwie podstawowe sprawy zostały opisane powyżej. Teraz czas na konkrety…

Chodzi o użytkownika. To odbiorca ma widzieć stronę, nie tylko Ty. Należy zaprojektować stronę pod odbiorcę, czyli użytkownika. To użytkownik ma odwiedzić witrynę, kupić coś, przeczytać tekst, dodać stronę do katalogu. Nie rób stron dla siebie, zrób ją dla nich.

Wszystko przejrzyste

Nie ważne czy witryna, którą projektujesz to sklep, katalog, serwis informacyjny czy galeria grafiki – wszystko powinno być przejrzyste. Grafika (o której była mowa na początku) powinna być przyjazna użytkownikowi. Wygląd strony nie tylko ma się podobać, ale ma też sprawiać wrażenie, że komuś zależało na odwiedzinach strony.

Niektórzy mówią, że wygląd strony pod względem graficznym się nie liczy – ważne, żeby strona nie raziła w oczy i była czytelna. Po części można się z nimi zgodzić, ale czy tak trudno jest trochę pokombinować by strona wyglądała schludnie? To nic trudnego, można użyć wąskiej gamy kolorów i odpowiednio dobranych czcionek.

Warto pamiętać o stworzeniu światła, czyli odstępów pomiędzy elementami, co powoduje czytelność i skupienie wzroku na danym elemencie – chodzi o to, aby nie drażnić użytkownika i żeby sam wybierał elementy, na których ma się skupić. Nie warto upychać wszystkiego – jedno zaraz obok drugiego – a zwłaszcza linków bez odpowiednich odstępów. Użytkownik powinien odróżniać, co jest do czego na stronie.

Don’t make me think – nie każ mi myśleć

Użytkownik nie powinien się zbyt długo zastanawiać jak przejść na daną podstronę. Witryna to nie gra komputerowa – albo umożliwisz użytkownikowi normalne przemieszczanie się po jej elementach, albo znudzony myśleniem użytkownik opuści stronę. To, co powinno zastanawiać Twojego gościa to raczej treść Twojej witryny, a nie „jak przeczytać następny artykuł”, lub „jak dodać stronę do katalogu”.

... przejdź do strony: 1 2

Tagi: , , , , , .

Dodawanie komentarzy czasowo wyłączone

Zostaw komentarz

*