x
Biuletyn WebPerfect.pl


... ciekawostki i raporty na e-mail

Uwaga: prezent - zapisz się, a otrzymasz ebook:

Zacznij przyciągać pieniądze
(Joe Vitale)

[zamknij okno]

Polskie znaki (standard ISO)

admin, 23 lipca 2010 , kategoria: Porady

Wielu początkujących webmasterów ma problemy z określeniem odpowiedniego kodowania strony. Zdarza się, że pozostawiają taką stronę bez określonego kodowania lub w ogóle nie używają polskich znaczków. Jest to dosyć poważny błąd podczas tworzenia wartościowych i przyjaznych czytelnikowi witryn.

Niezależnie od tego czy tworzysz duży portal internetowy czy tylko wizytówkę o sobie, musisz pamiętać o ustawieniu odpowiedniej strony kodowej. Lepiej czyta się tekst na stronie z polskimi znakami niż bez – jest to podstawowy czynnik, który pobudza Internautę do zainteresowania się daną publikacją. To samo tyczy się błędów ortograficznych – jeżeli czytelnik zorientuje się, że tekst jest podziurawiony błędami nie będzie chciał go czytać (nawet jeśli jest bardzo ciekawy).Wyobrażasz sobie sytuacje, w której czytasz książkę z masą błędów ortograficznych oraz o pisowni pozbawionej znaków diakrytycznych? Zanim więc wstawisz jakikolwiek tekst na stronę sprawdź go dokładnie (np. Wordem), tym bardziej, że dzisiaj każdy szanujący się edytor umożliwia sprawdzenia pisowni i gramatyki.

Żaden szanujący się webmaster nie powie Ci, że elementy tj. deklaracja strony kodowej i używanie polskich znaków są nieistotne!

Jedyne miejsca gdzie dopuszcza się pomijanie ogonków to takie, w których wypowiedź pisana jest w dużym pośpiechu, np. komunikatory, irc, smsy lub czaty itp… Tutaj sytuacja jest inna, gdyż napisanie krótkiej odpowiedzi z polskimi znakami w krótkim czasie sprawiłoby pewne problemy… Witrynie musisz poświęcić więcej czasu, ponieważ być może czytelnik będzie chciał kiedyś do niej powrócić – Tobie najbardziej powinno na tym zależeć.

Deklaracja strony kodowej ISO-8859-2

Aby zadeklarować odpowiednią stronę kodową dla dokumentu HTML 4.01 oraz XHTML 1 za pomocą meta tagów  należy użyć znacznika meta pomiędzy znacznikami <head> ... </head>, najlepiej jako pierwszy znacznik meta:

Dla XHTML w wersji 1.0 deklaracje ustawiamy na samej górze dokumentu. Wygląda ona następująco:

Jeżeli Twój serwer obsługuje pliki z rozszerzeniem php, powyższa instrukcja może spowodować błąd. W tym przypadku należy użyć poniższej instrukcji (deklaracja w postaci skryptu PHP):

' . "\n"; ?>

Ponieważ nie wszystkie przeglądarki akceptują XML zaleca się zastosowanie obydwu instrukcji (z meta tagiem oraz z deklaracją dla XHTML’a)…

Strona kodowa a edytor

Posiadacze edytorów tekstu (HTML) pod systemy Linux / UNIX nie powinni mieć większych problemów z dostosowaniem strony kodowej edytora do strony kodowej pisanego dokumentu pod warunkiem, że wszystko mają odpowiednio skonfigurowane. Natomiast użytkownicy systemów Windows mogą napotkać problemy z domyślnym ustawieniem kodowania. W większości wypadków MS NotePad (standardowy notatnik) ma ustawione domyślne kodowanie Windows-1250. Dlatego pisząc artykuły w Windowsie należy je konwertować do postaci ISO-8859-2…

Typowe edytory HTML, tj. Pajączek czy edHTML umożliwiają domyślne kodowanie znaków na odpowiedni standard. Zostały opracowane też specjalne programy, które konwertują pobierane znaki z klawiatury, np. KeyPlus (działający jeszcze na Windows 98).

Standard ISO czy MS Windows

W ramach standardu zaleca się stosowanie kodowań ISO zamiast Windows. Kodowanie Microsoftu może okazać się dla wielu przeglądarek nieodpowiednie (zwłaszcza na platformach obsługujących swoje wewnętrzne strony kodowe). Kodowanie Windows-1250 (pl) jest wewnętrznym kodowaniem systemów Windows i niech tak pozostanie (własne standardy posiadają także np. systemy dla Macintosh i SUN).

UNICODE

Istnieje jeszcze jeden standard kodowania znaków opracowany w 1993 roku – Unicode. Dzięki niemu możliwe jest pisanie w wielu językach (na litery przeznaczono 65536 znaków). W jego przypadku także należy posiadać odpowiedni edytor. Standard ten jest aktualnie rozwijany i staje się coraz bardziej popularny, Stronę kodową w tym przypadku określa się jako utf-8, natomiast jego rozszerzeniem jest utf-16.

Zastosowanie standardu UTF ma sens głównie w przypadku tworzenia stron wielojęzykowych. W przypadku stron o jednym  (polskim) języku zaleca się pozostanie przy standardzie ISO-8859-2, gdyż w tym wypadku jest to rozwiązaniem bardziej optymalne (standard UTF jest bardziej rozbudowany, a co za tym idzie – „cięższy”). Niemniej jednak wybór pomiędzy UTF i ISO ma coraz mniejsze znaczenie, gdyż oba te standardy są w pełni obsługiwane.

Tagi: , , , , , , , , .

Dodawanie komentarzy czasowo wyłączone

Jeden komentarz do “Polskie znaki (standard ISO)”

  1. » (eXtensible) HypeText Markup Language « Let's make the WebPerfect.pl » Says:

    [...] tutaj też wspomnieć o deklaracji XML, która jest szczególnie zalecana w sytuacji, gdy kodowanie znaków ma być inne niż utf-8 lub utf-16 i kodowanie nie jest określone żadnym protokołem wyższego [...]

Zostaw komentarz

*