x
Biuletyn WebPerfect.pl


... ciekawostki i raporty na e-mail

Uwaga: prezent - zapisz się, a otrzymasz ebook:

Zacznij przyciągać pieniądze
(Joe Vitale)

[zamknij okno]

(eXtensible) HyperText Markup Language

admin, 25 lipca 2010 , kategoria: (x)HTML

Co jest podstawą tworzenia stron WWW? Najczęściej mówi się, że aby stworzyć stronę, trzeba znać przynajmniej podstawy języka (x)HTML. Przyjrzyjmy się trochę bliżej temu językowi, aby zorientować się jak sprawa wygląda…

HTML to hipertekstowy język znaczników (ang. HyperText Markup Language). Za jego pomocą konstruuje się struktury dokumentów kojarzonych jako witryny internetowe, czyli strony WWW. HTML umożliwia określenie znaczenia poszczególnych fragmentów tekstu w dokumencie (np. wyróżnienia: pogrubienie, podkreślenie, pochylenie; tworzenie nagłówków, akapitów, list itp.) oraz ustalenia w jaki sposób ma się dany fragment wyświetlać (np. w tabeli, układy menu, bloki tekstu, osadzenie grafiki itd…). Język ten umożliwia także podstawowe interakcje użytkownika poprzez zastosowanie formularzy i hiperłączy (linków).

Krótko mówiąc, HTML jest to język przeznaczony głównie do tworzenia stron WWW i dokumentów pochodnych (słowem wyjaśnień: mogą być to wszelkie pliki pomocy o rozszerzeniu .html lub .htm). Za jego pomocą formatujemy wygląd dokumentu.

HTML jest swobodnym językiem, niezależnym od sprzętu czy systemu operacyjnego. Na każdej platformie dokumenty HTML powinny wyglądać niemal identycznie (zwłaszcza jeśli dokument tworzony jest w oparciu o ścisłe standardy). Do odczytania dokumentu wymagana jest odpowiednia przeglądarka (ang. browser).

Od strony kodu, cechą charakterystyczną jest to, że znaczniki obejmowane są w nawiasy trójkątne i w przeważającej większości występuje znacznik zamykający, którego nazwa poprzedzona jest ukośnikiem (ang. slash), np. <b>pogrubienie</b>, chociaż bywa, że znacznik nie jest zamykany – głównie znaczniki meta, znacznik łamania wiersza <br /> czy też wstawiania obrazka <img src="ścieżka do pliku" />.

XHTML (ang. eXtensible HyperText Markup Language) ma być kolejną wersją HTML (ostatnia wersja HTML oznaczona jest numerem 4.01). Niestety na wprowadzenie nowego standardu niekompatybilnego wstecz trzeba będzie jeszcze poczekać, gdyż nie wszystkie przeglądarki są wstanie w pełni obsłużyć XHTML. Webmasterom pozostaje więc używanie XHTML-a w wersji 1, która stanowi rozszerzenie HTML 4 do postaci XML, natomiast XHTML 2 to już czysty standard będący następną wersją HTML.

Struktura strony w (x)HTML

Dokument HTML składa się z trzech podstawowych bloków. Pierwszy to deklaracja standardu (określenie, czy strona pisana jest w oparciu o standard HTML czy XHTML, jego wersję oraz rodzaj standardu, np. ścisły czy przejściowy). W drugim bloku znajdują się informacje dla przeglądarek i innych programów (np. pająków wyszukiwarek internetowych) – tytuł strony, znaczniki meta, inne deklaracje (np. CSS). Trzecia część to element główny, czyli właściwa zawartość strony. Drugi i trzeci blok objęty jest znacznikami początku i końca dokumentu, czyli <html> ... </html> (element podstawowy, ang. root), natomiast w standardzie XHTML określa się dodatkowo tzw. przestrzeń nazw oraz język.

Warto tutaj też wspomnieć o deklaracji XML, która jest szczególnie zalecana w sytuacji, gdy kodowanie znaków ma być inne niż utf-8 lub utf-16 i kodowanie nie jest określone żadnym protokołem wyższego rzędu (jak nagłówki http). Deklarację XML wstawia się jako pierwsza linijkę dokumentu. Należy jednak pamiętać o zachowaniu kompatybilności wstecz z uwagi na przeglądarki, które nie obsługują XML (np. Internet Explorer do niedawna w ogóle nie obsługiwał XHTML-a, sytuacja zmieniła się dopiero w wersji 9), dlatego też zaleca się wstawienie osobnego znacznika meta…

Szkielet dokumentu xHTML

Najprościej dokument XHTML można ująć w poniższy sposób.


<!DOCTYPE html /.../ >


    
Akapit Tekst pogrubiony ... i tak dalejJako DOCTYPE w XHTML 1.0 mamy trzy możliwości:

1) Standard ścisły (strict):

<!DOCTYPE html
	PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN"
	"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">

2) Standard przejściowy (transitional):

<!DOCTYPE html
	PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN"
	"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

3) … oraz standard obejmujący tzw. ramki (framset):

<!DOCTYPE html
	PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Frameset//EN"
	"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-frameset.dtd">

W przypadku XHTML 1.1 istnieje tylko jeden typ dokumentu, który możemy zadeklarować następująco:


Z deklaracji tej więc wynika, że XHTML 1.1 nie obejmuje elementów zdeprecjonowanych, także kompatybilność wsteczna została w tym wypadku silnie ograniczona.

Zatem HTML czy XHTML?

Z cała pewnością można stwierdzić, że HTML 4 to już przeszłość, od której należy uciekać. Nowe standardy to zazwyczaj nowsze możliwości oraz pozytywne zmiany jakościowe, więc nie ma sensu pozostawać w tyle. Najlepiej chyba być na bieżąco i podążać za tymi standardami.

Tagi: , , , , , , , , , , , , .

Dodawanie komentarzy czasowo wyłączone

Zostaw komentarz

*