x
Biuletyn WebPerfect.pl


... ciekawostki i raporty na e-mail

Uwaga: prezent - zapisz się, a otrzymasz ebook:

Zacznij przyciągać pieniądze
(Joe Vitale)

[zamknij okno]

Klikać czy pisać? – być dobrym webmasterem

admin, 12 lipca 2010 , kategoria: Artykuły ogólne

Prawdziwy nowicjusz nie ufa programom…

Nowicjusz nie może ufać programom do tworzenia stron WWW. Wielu twierdzi, że są to najlepsze narzędzia na początek – to nie prawda!

Najlepsze na początek czego? Nowicjusz kliknie [b] i jest pogrubienie, kliknie [tabelka] i ma tabelkę – a gdzie tutaj nauka? Oczywiście, jeśli w edytorze wyświetlają się znaczniki, to kiedyś zostaną one przez tą osobę zapamiętane… Proces ten można jednak przyśpieszyć i nie tracić przy tym czasu…

Przykład z mojego życia: jeszcze zanim miałem dostęp do Internetu, myślałem o tworzeniu stron. Kupiłem kiedyś magazyn .net z płytami CD, na których znajdował się m.in. dobry pakiet do tworzenia stron – HoTMetal 4.0 (Lipiec/Sierpień 2001). Myślałem, że to od edytorów trzeba zacząć. W innym magazynie znalazłem Pajączka (edytor stron).

Korzystałem z programów na przemian – i nadal nie wiedziałem jak zrobić stronę, której menu umieszczało się obok treści (nie nad – z lewej albo z prawej strony). Dopiero, kiedy edytory odstawiłem na bok, i zacząłem pisać w notatniku (opierając się o kursy) – nauczyłem się dużo więcej niż mogły mi zapewnić owe programy… Obecnie, w większości przypadków, polecenia HTML wpisuje spontanicznie…

Prawdziwy webmaster potrafi płynnie posługiwać się co najmniej językiem HTML (to w pełni wystarcza na stworzenie ładnej i funkcjonalnej strony www). Nie zastanawia się jakie polecenie wpisać – raczej myśli już o bardziej problematycznych zagadnieniach (np. estetyka).

Prawdziwy nowicjusz musi pisać polecenia, zastanawiać się czy dany znacznik jest odpowiedni. Tylko w ten sposób może zostać webmasterem – czyli osobą potrafiącą tworzyć strony w płynny i elastyczny sposób… – w przeciwnym wypadku jest nowicjuszem – ale programu, którego używa…

Webmaster ma wolny wybór

Programy do tworzenia stron są przeznaczone właśnie dla webmasterów, czyli osób znających się na rzeczy. Narzędzia te są w tym wypadku przydatne oraz mogą przyśpieszyć i uprzyjemnić pracę.

Często tworzy się setki stron, które trzeba przeredagować, skorygować itp. Wpisywanie znaczników przy każdym pogrubieniu, utworzenie nowego akapitu itp. – może okazać się bardzo czasochłonne.

Wygodniej jest zaznaczyć dany blok i ustawić go jako akapit, zaznaczyć wyraz i pogrubić, pochylić, czy podkreślić. W ten sposób pozostaje więcej czasu na poprawność tekstu (ortografia, spójność, estetyka itd…) Nie wyobrażam sobie, żeby teksty długości kilku stron A4 skrupulatnie wertować kursorem i wstawiać odpowiednie znaczniki (chociaż kiedyś tak właśnie robiłem).

Webmasterzy używają też często szablonów, aby np. zamiast pisać po sto razy zaprojektowaną tabelkę – wklejają ten szablon podmieniając jedynie wartości…

Płynnie pisać – trzeba chcieć

Osoba, która „chce” nauczyć się lepszego posługiwania się czymkolwiek, musi przede wszystkim chcieć się tego nauczyć. Na początku zawsze jest trudno. W przypadku HTML-a mylą się znaczniki, czasami wpisze się coś w nieodpowiedniej kolejności i powstaje bajzel…

Im wcześniej taka osoba zacznie pisać – tym szybciej dojdzie do biegłości… Jeśli już zacznie biegle posługiwać się językiem – być może będzie czerpać z tego przyjemność. Do niczego jednak nie dojdzie, jeśli nie będzie tego chcieć…

Artykuł ten to zaktualizowany tekst pochodzący ze strony ComputerSun.pl. Możesz znaleźć go pod tym samym tytułem: Klikać czy pisać? – być dobrym webmasterem.

... przejdź do strony: 1 2

Tagi: , , , , , .

Dodawanie komentarzy czasowo wyłączone

Zostaw komentarz

*